Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Privatizacija – od Sartida do nepristojne ponude

Komentari (12) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 utorak, 11 avgust 2009 15:44
MP
Bravo za istinu.A Kokanovo:
„Ovo što danas živimo u Srbiji je cena revolucionarnog kukavičluka ljudi koji su nas predvodili 5. oktobra 2000. godine. Revoluciju su sveli na evoluciju. Napravili su jeftin kompromis između krupnog kapitala i niskih ljudskih potreba. Fotelje ministarstva, bankovni računi su zadovoljili ambicije nove političke elite.“
podstiče na pitanje da li i mi svi pristajući na ovakve predvodnike kave imamo(imasmo)pristajemo na jeftin kompromis?
Preporuke:
0
0
2 utorak, 11 avgust 2009 16:53
Tatijana
Čitajući tekst g. Marinka M. Vučinića, sledila me je i potresla istorijska sličnost sa dobom koje opisuje Zola u svom "Žerminalu". Eto, u koje smo se vreme vratili i kako živimo u njemu.
Kao narod, zahvatila nas je masovna regresija, a onda se postavlja pitanje: da li one koji imaju mogućnost samo da prežive, možemo uopšte ubrojati u populaciju zadovoljnu svojim životom? Očito je da ne možemo i da je ovde glavni luksuz ne biti gladan. U tom smislu, statistike koje se prave bi bile znatno poražavajuće, jer bi pokazale daleko veći procenat siromaštva. Strašno je to što se na pragu 21. veka neko ne smatra siromašnim ako ima tri obroka dnevno. Uh!
Preporuke:
0
0
3 utorak, 11 avgust 2009 17:22
au mile
Ovakve tekstove nećemo nide naći u srpskim medijima. Ova analiza deluje katastrofično poredeći je sa ružičastim pogledom na svet koji preovlađuje u gotovo svim našim medijima. Osvrnuo bih se na citiranu izjavu Vlahovića, o tome kako privatizacija nije bila pogubna i kako sem retkih izuzetaka, firme koje su bile uspešne nisu propale posle obavljenja iste. Tom bivšem ministru i sadašnjem direktoru EKI investmentsa (idite na njihov sajt i vidite sa kojim kapitalom raspolaže ova grupacija)bih naveo primer mog rodnog Pančeva, grada koji je važio za industrijski centar i u nekadašnjoj staroj Jugoslaviji, a Srbiji je obezbeiđivao četvrtinu prihoda. Dakle, pre petog oktobra 2000, nisu radile ili su bile pred kolapsom Utva, Staklara, fabrika sijalica Tesla, Novitet, fabrika obuće... Tom spisku su se pridružile, posle petog oktobra i obavljene privatizacije i Vajfert, najstarija pivara na Balkanu, koju je ugasio novi vlasnik Hajneken, zbog njene neisplativosti, zatim mlekara, pa pančevačka pekara u kojoj je vlasnik napravio haos i zaveo pravu diktaturu, pa Azotara, jedina fabrika veštačkog đubriva u Srbiji, i na kraju Petrohemija koja je u samrtnom ropcu. Sudbina ovih firmi i zaposlenih u njima je prava slika i prilika uspešnosti ovih "eksperata", koji nisu proveli ni dana u privredi,koji ne znaju kakva je muka osmisliti proizvodni program, podići kredit, organizovati proizvodnju , obučiti radnike, zadrž plasirati proizvode na tržište i preuzeti sav rizik poslovanja. Ali su ta gospoda vrlo vešto ovladala trgovinom na berzi, kao i prodajom i preprodajom imovine koju su generacije sticale decenijama. Mnogo je lakše trgovati nekretninama i papreno naplaćivati svoje konsalting usluge i sa tačke gledišta ostvarenog profita, gospodin Vlahović i njegova bratija po kapitalu su u potpunosti u pravu. Ono što toj gospodi nisu rekli, to je da ne postoji nikakva društvena korist od njihovih špekulantskih aktivnosti, i da društvo bez proizvodnje odumire. A to je slučaj sa Srbijom danas.
Preporuke:
0
0
4 utorak, 11 avgust 2009 20:00
Ala
Kako vlada i Prescjednik misle da prehrane narod?
Ako hitno ne oforme narodne kuhinje i skolske menze,studentske menze,narodne ambulante-imace ozbiljne socijalne nerede...
I ovako oslabljena drzava,bila bi ranjiva za madjarske,hrvatske i albanske pretenzije...
Neka prekinu letovanja i oforme akcioni stam za vanrednu situaciju kakva jeste...
Ceo narod osudjen je na lapot.
Miskovic,Beko,Vlahovic,Kostic,Karici i jos 100-ak bogatih da organizuju javne radove i zaposle sirotinju...
Ako su muskarci(za za vecinu to nije dokazano) neka se suoce s problemom-muski!
Preporuke:
0
0
5 utorak, 11 avgust 2009 20:07
Čale
Sad če čale reči par redaka. Nema tu mnogo filozofije.Štetočine uništavaju sve pred sobom, to im je u ostalom zadatak koji revnosno odrađuju. Nije u pitanju nesposobnost, nije u pitanju samo puka pljačka, u pitanju je izdaja naroda, i suptilno (ili čak i otvoreno, svesno) uništavanje biološkog tkiva nacije. Toliko od čaleta, nema tu šta da se priča, a ima puno da se radi.
Preporuke:
0
0
6 utorak, 11 avgust 2009 20:21
veteran
Bravo za autora!
Preporuke:
0
0
7 sreda, 12 avgust 2009 07:54
Dika Toronto
Prilikom moje posete Beogradu u novom "Klubu Knjizevnika' "jedan ministar" posto nije imao dobar argument na diskusiju "Sta Vi to radite" je u besnilu odgovorio ;" E moj brale Mi dizemo Francusku Revoluciju...Cak su i Intelektualci sa nama...Ili sa nama ili protiv nas.."Zvucalo mi poznato!
Platio sam racun iz zadovoljstva.Nije se bunio.Kada smo se pozdravili kao stari drugari sapnuo sam : "Drago mi je da ti nisi moj ministar".
Izgubi jos jednog drugara.
Ps.Za poslednjih 10 godina izgubio sam 10 drugara zbog alkoholizma:5 zbog tuge:4 zbog bekstva u sume i 3 koja su negde u svetu i kriju se.Ministar je jos tamo u Beogradu do sledecih izbora.
Preporuke:
0
0
8 sreda, 12 avgust 2009 08:01
MP
@Čale predloži!
Preporuke:
0
0
9 sreda, 12 avgust 2009 09:32
Dragan Petrović
Bravo kolega Marinko. Usudio bih se da kažem da Vi profesor Antonić, Đorđe, Radun, Anđelković, čitava ekipa oko NSPM, brojni pojedinci u društvu, naučni radnici, privrednici, intelektualci, smo videli kuda sve ovo vodi, talasali smo na svoj način, bunili se, postavljali nezgodna pitanja, vremenom postajali nepodobni za neoliberalni i evroatnalnski lobi koji ima monopol u društvu, u medijima, (pokušali su da monopolizuju i oblast društvenih nauka), kod njih nije bilo potrebe i prostora za bilo kakva preispitivanja, dijaloge (naročito ne u medijima i ne preterano javne, najbolje u kuloarima uz čašicu, ali javno nema potrebe), nedoumice. "To je sve već negde rešeno, nema potrebe da koristimo svoje intelektualne mogućnosti na takvim pitanjima kao što su brza privatizacija, neoliberalni kurs, gašenje svih firmi koje ne mogu da prežive, otpuštanje radnika, ulazak u NATO, napuštanjem Crne Gore i Kosova, dizanje ruke od Republike Srpske i td. Mi smo spasili na taj način svoj obraz, i ja Vama i ostalima imenovanim i neimenovanim čestitam na tome. Na žalost to nije bilo dovoljno, mi idemo ka opštoj društvenoj i nacionalnoj katastrofi koja je po mom skromnom mišljenju planirana, a kako kaže Radun "pantimontijevci" je ovde realizuju, nije možda čak ni toliko presudno da li oni to rade iz neznanja, zablude ili nečeg još goreg, ili čak svega po mnogo. Ostaje da pokušamo sada, spasiti što se spasiti može i da svi pokušamo da budemo konstruktivni u interesu čitavog društva i svih nas pojedinačno i zajedno. I dalje mislim da je moguće delati tako, da ako je to zaista kvalitetno u svakoj oblasti u kojoj stvara pojedinac u društvu, da je to dobro i za društvo, i za pojedinca i za njegove najbliže, dakle za sve. Iluzija je da neko može da nešto postigne samo za sebe a protiv nekog, tu onda u startu nije nešto u redu. Probem naših neoliberala nije samo pogrešna doktrina, koja je uostalom krahirala i teoretski i praktično u svetu već i veoma često odsustvo upravo u etičkim vrednostima, samom radu i sl.
Preporuke:
0
0
10 sreda, 12 avgust 2009 10:26
Baki
Da je privatizacija u Srbiji promašena, i kako je u tekstu autor na žalost odlično opisao našu sumornu stvarnost, mogu dopuniti sa još jednim primerom "uspešne privatizacije".
Duvanska industrija Niš je pre privatizacije zapošljavala preko 2000 radnika. Nakon privatizacije je putem dobrovoljnog odlaska iz fabrike broj radnika spao na oko 900. Sadašnjom najavom o otpuštaju trećine radnika broj radnika je spao na ispod 600. A da i ne pomišljamo o tome da se na mala vrata govorka o seljenju fabrike iz Srbije. I šta je Srbija dobila od toga: nešto privatizacionih prihoda od kojih pitanje je dali su zakrpili nekoliko meseca da država od njih se izdržava, radnici koji su dobrovoljno otišli iz fabrike dobili su pozamašne otpremnine, ali taj novac umesto da investiraju u neki posao oni su nakupovali nove automobile, stanove, skupa letovanja, skup nameštaj, garderoba i drugo, tako da je došlo samo do poskupljenja cena nekretnina, automobila i druge robe.
Sve u svemu moje je mišljenje ni jednoj vladi ne treba dati legitimitet, ako mislimo da treba nešto da urade za obične građane, a to znači na izborima treba izaći manje od 50% glasača. Ali kad izađe preko 70% glasača, kao na poslednjim izborima, oni mogu ovako bahato i bezobrazno da se odnose prema građanima, jer imaju legitimitet od 70% biračkog tela. I šta mi ima tu da se busamo, sami smo krivi, jer smo ih mi birali i dali im veliki legitimitet.
Preporuke:
0
0
11 sreda, 12 avgust 2009 13:18
Čale
Predložio sam ja, ali je ovaj na ovu vručinu isekao to iz teksta.
Preporuke:
0
0
12 sreda, 12 avgust 2009 14:03
Da li se to sprema "demokratska" metla?
Autor ove izvanredne analize i, priznaćemo svi, veoma ozbiljnog teksta za ovo vreme odmora i kakve takve razbibrige, je poznat u javnosti kao promoter DS i, posebno, predsednika Tadića!? Dakle, postavlja se pitanje svrhe ovog teksta i ciljane mete, jer je teško predpostaviti da je autor podložan "samokritičkom preispitivanju" iz prostog raѕloga što i sam partijski pripada bratiji koju neumorno, a neki bi to rekli i neumereno, promoviše, a za koju, pak, znamo da nije sklona priznavanju sopstvenih grešaka i štete koju sadašnjom nesposobnom vladom nanosi narodu i državi.
Dakle, pravo pitanje je svrha ove, blago rečeno, kritike i ciljna grupa sadašnjih vlastodržaca za odstrel! Ja bih rekao da se sprema jesenja oluja i "demokratska" metla za "ekspertske ministre". A vi?
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner